Dlaczego gry planszowe są ważne w rozwoju dziecka?

Żyjemy w czasach, w których ze wszystkich stron otacza nas nowoczesna technologia. Nasze dzieci funkcjonują dziś w zupełnie inny sposób, niż my przed laty. Komputery, smartfony i tablety stały się ich światem, a nowoczesne technologie niestety nie wpływają pozytywnie na zdolności poznawcze dzieci. Jako rodzice musimy być tego świadomi. Powinniśmy zapewnić naszym pociechom odpowiednie warunki do rozwoju intelektualnego. Jednym ze sposobów na naukę poprzez zabawę są gry planszowe.

Planszówki od wieków funkcjonują w naszej kulturze. Pierwsze z nich pojawiły się już 3500 lat p.n.e. w starożytnym Egipcie. Oczywiście na przestrzeni lat mocno ewoluowały, wydawnictwa tworzą coraz ciekawsze i piękniej wydane gry. Ale co jest w planszówkach takiego, że są istotne w rozwoju dzieci?

Gry planszowe pomagają w skupieniu uwagi

Planszówki są świetnym sposobem na zmobilizowanie dziecka do większej koncentracji. Wprowadzenie dziecka w świat gier planszowych uczy je cierpliwości, pomaga mu się skupić. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne, ponieważ wszędzie dookoła spotykamy mnóstwo „rozpraszaczy”.

Gry planszowe rozwijają zdolność logicznego myślenia

Podczas rozgrywki gracz musi podejmować decyzje, które wpływają na jego sytuację na planszy. Przydaje się wtedy umiejętność obserwacji i przewidywania działań przeciwnika. Dziecko z każdą kolejną rozgrywką przekonuje się, że jego decyzje mają wpływ na sukces lub porażkę. Daje mu to satysfakcję i sprawia, że gracz stara się logicznie analizować sytuację na planszy.

Gry planszowe zbliżają

Niewiele gier planszowych powstało z myślą o rozgrywce w pojedynkę. Z reguły planszówka to sposób na ciekawe spotkanie z najbliższymi. Podczas wspólnej gry wchodzimy w interakcje, rywalizujemy lub współpracujemy ze sobą. Dla dziecka jest to szczególnie ważne, ponieważ daje mu to poczucie akceptacji i zrozumienia. Gdy wszyscy gramy na tych samych zasadach, wzmacniamy poczucie przynależności do grupy.

Gry planszowe uczą, jak wygrywać z klasą i przegrywać z godnością

Błędem niektórych rodziców są nieustanne próby chronienia pociech przed porażką, aby oszczędzić im stresu i przykrości. Niestety, powoduje to, że w momencie pierwszego niepowodzenia, dzieci nie potrafią poradzić sobie z emocjami. Bardzo istotne jest nauczenie dziecka, że trzeba ponosić konsekwencje własnych działań, a ewentualna porażka nie jest końcem świata. Gry planszowe są doskonałym sposobem na oswajanie dziecka zarówno z sukcesem, jak i porażką.

Dzięki temu uczymy też dziecko zasad fair play. Każda gra planszowa posiada z góry ustalone zasady, których nie można łamać. Wszyscy przy stole są równi i grają zgodnie z tymi samymi regułami. Dzięki temu dziecko przyzwyczaja się, że w życiu należy przestrzegać zasad i szanować ustanowione prawa.

Gry planszowe są naszym sprzymierzeńcem

Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie naszym dzieciom odpowiednich warunków do rozwoju. Gry planszowe są narzędziem, które pomaga nam na wiele sposobów. Czas spędzony przy planszówkach pozwala dzieciom rozwijać się intelektualnie i emocjonalnie. Stają się bystre, spostrzegawcze, kreatywne. Gry planszowe są nie tylko niesamowicie istotne w rozwoju dziecka, ale wpływają także korzystnie na budowanie trwałych więzi w rodzinie. Właśnie dlatego powinniśmy po nie sięgać i czerpać przyjemność ze wspólnej gry.

Florence T. Gibson

Źródło: thriveglobal.com

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

Facebook

@nasza_ksiegarnia_gry

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Już się rejestrowałeś? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?