„Podróż w czasie” okiem psychologa

Monika Kalinowska, psycholog dziecięcy, autorka bloga monikapsycholog.pl
Podróż w czasie jest grą, która w przyjemny i ciekawy sposób pozwala na doskonalenie możliwości intelektualnych oraz wspiera zdobywanie umiejętności z zakresu samoregulacji emocji.

Wykorzystywanie skojarzeń podczas opowiadania historii pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Opisywanie wylosowanej krainy i przedmiotów, jak również łączenie tych elementów angażuje lewą półkulę mózgu. Dziecko musi przyjrzeć się krainie, zastanowić, z jakich elementów się ona składa, przeanalizować różne możliwości i ostatecznie wybrać jedną z nich. Cały ten proces wspierany jest przez pamięć, dzięki której możliwe jest zarówno sięgnięcie do skojarzeń, jak i utrzymanie ich i wykorzystanie w odpowiednim momencie.

Podpowiedź psychologa:

Tytuł gry zachęca do tego, by dziecko – już poza rozgrywką – odbyło własną podróż w czasie, przywołało wspomnienia kojarzące się z daną krainą i opowiedziało o nich. Dzięki temu organizujemy i porządkujemy ślady pamięciowe młodego człowieka.

Gra wspiera także prawą półkulę mózgu. Piękne, kolorowe sceny, które dziecko ma okazję oglądać podczas rozgrywki, pobudzają jego wyobraźnię. Tworzenie nieoczywistych i czasem intrygujących powiązań dopełnia proces myślowy i powoduje większe zaangażowanie.Istotnym walorem Podróży w czasie jest możliwość użycia żetonów z uczuciami. Łączenie historyjek z konkretnymi stanami emocjonalnymi to zadanie, które wspiera proces rozwoju samoregulacji. Rozpoznawanie i nazywanie emocji stanowią jedne z osiągnięć w kształtowaniu się kompetencji emocjonalno-społecznych, a doskonalone w formie zabawy ułatwiają wyrażanie własnych przemyśleń i uczuć.

Podpowiedź psychologa:

Podczas gry możemy rozszerzać wypowiedź dziecka oraz kształtować empatię poprzez dopytywanie o to, jak bohater gry mógłby poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, aby poczuć się lepiej (o ile naszym żetonem nie jest radość), oraz w jaki sposób mógłby wyrazić to, co czuje.

Autor gry: Reiner Knizia
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wiek: 4-104 lat
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15 min

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

Facebook

@nasza_ksiegarnia_gry

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Już się rejestrowałeś? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?