„Gra na emocjach” okiem psychologa

Anna Kamyszek-Cieślarczyk, psycholog i coach
(psychologicoach.pl)

Niepozorne kwadratowe pudełko, 110 kart z symbolami i tysiące skojarzeń na ich widok.
Gra na emocjach” Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA jest doskonałym narzędziem do rozwoju umiejętności psychospołecznych dzieci i młodzieży. Sprawdzi się jako gra rodzinna, w gabinecie pedagoga i psychologa szkolnego oraz jako narzędzie pracy nauczyciela języków i terapeuty.

„Gra na emocjach” to nauka przez zabawę.
Uczy rozumienia i nazywania emocji oraz rozwija empatię. Wspiera również myślenie abstrakcyjne i pobudza kreatywność. Każdy z  minimalistycznych obrazków-symboli daje możliwość nieskończenie wielu interpretacji. Cała zabawa (i nauka) polega na tym, aby wczuć się w emocje współgraczy i z wyczuciem nadać symbolom osobiste znaczenie. Wygramy, jeśli trafnie dopasujemy symbol do emocji, która towarzyszyła naszemu współgraczowi w konkretnej sytuacji. Na przykład symbol ryby w akwarium może oznaczać czuję się ograniczany, jak i czuję się wyśmienicie, jak ryba w wodzie.

Gra prowokuje do rozmów o tym, co kto miał na myśli, wybierając daną kartę. Rozmowa w czasie gry bardzo często skłania do zadumy i refleksji, innym razem zaś pobudza do śmiechu. Dzięki temu gra sprawdzi się w gronie przyjaciół i rodziny, ale też na spotkaniach integrujących nowo poznane osoby.

Grając w gry planszowe, bardzo często dodaję od siebie dodatkowe zasady lub wykorzystuję elementy w różnych kontekstach podczas różnego rodzaju zajęć i warsztatów.
„Gra na emocjach” doskonale nadaje się do opowiadania historii. Każdy gracz losuje 5 kart  i zaczynając od wstępu, np. Pewnego dnia…, snuje opowieść z użyciem jakiegoś symbolu. Kontynuuje kolejny gracz, układając dalszy ciąg wydarzeń z wykorzystaniem swojego symbolu i dokładając swoją kartę. Historie można opowiadać na lekcjach języka polskiego czy dowolnego języka obcego.
Psycholog lub pedagog może stosować karty w pracy indywidualnej lub grupowej, na początku spotkania prosząc wychowanka/klienta o wybór jednej karty, która najtrafniej oddaje przeżywane przez niego emocje (np. Pokaż za pomocą karty, jak się dzisiaj czujesz lub Opowiedz za pomocą symboli, jak czuli się…).
W ramach rozgrzewki możemy wspólnie szukać skojarzeń do symboli, dzięki czemu zobaczymy, jak różnie da się je interpretować w zależności od osobowości czy nastroju.

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

*

Facebook

@nasza_ksiegarnia_gry

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Już się rejestrowałeś? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?